Roszczenia banków o zapłatę za korzystanie z kapitału?

post img

Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał już uzasadnienie wyroku oddalające roszczenie banku o zapłatę za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu hipotecznego do waluty CHF!

W odpowiedzi na ostatnio coraz częściej zadawane nam pytania w sprawie ewentualnych roszczeń zwrotnych banków dot. korzystania z kapitału. Informujemy, że Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał już uzasadnienie wyroku oddalające roszczenie banku o zapłatę za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu hipotecznego do waluty CHF!

Przypominamy w tej sprawie, że unieważnienie umowy kredytu nastąpiło w Sądzie Okręgowym w Katowicach w czerwcu 2018 roku. Był to jeden z pierwszych wyroków (unieważnienie umowy kredytu) w Polsce. Bank na swoją obronę zażądał od powodów 125 tys zł kapitału. Sąd w Białymstoku oddalił tę sprawę na korzyść kredytobiorców. Wyjaśniając: Sąd odrzucił roszczenie banku o opłaty za korzystanie przez 10 lat z kapitału, twierdząc, że bank faktycznie domaga się zapłaty odsetek od wypłaconej kwoty.

Sąd postanowił, że odsetki należą się tylko wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej, a ten aspekt nie został spełniony. Sąd uznał, że bank nie dowiódł uzyskania jego kosztem korzyści przez klienta.

W związku z powyższym cieszymy się, że komentarz naszego Działu Prawnego (nasz post z dnia 14 października 2019 r.) odnośnie twierdzenia Związków Banków Polskich w temacie rzekomego zwrotu kapitału przez kredytobiorców wpasowuje się w orzeczenie i wyrok Sądu.

Pozdrawiamy serdecznie
Zespół BeWaKontakt

Centrum obecnie posiada dwie lokalizacje. Siedziba Centrum i Biuro Obsługi Klienta znajduje się w Siechnicach obok Wrocławia.

Adres:
Centrum Pomocy Prawnej BeWa LexGroup Sp. z o.o. 55-011 Siechnice,
ul. Opolska 4
Dojazd:
Siedziba Centrum znajduje się na głównej ulicy, szary budynek (trzy kondygnacje) po prawej stronie jadąc w kierunku z Wrocławia do Oławy, Opola, Gliwic, Katowic i Krakowa drogą krajową nr 94.
Dane:
Centrum Pomocy Prawnej BeWa LexGroup Sp. z o.o.
NIP: 8961562855
REGON: 367006219 Konto: 69 1020 5242 0000 2102 0391 5451