Wyeliminowanie z umowy klauzuli waloryzacyjnej, tak jak w sytuacji kredytów powiązanych z CHF, może zostać przez sąd uznane za tak doniosłe, że doprowadzi w konsekwencji do nieważności całej umowy kredytu. Strony nieważnej umowy kredytu zwracają sobie to, co wzajemnie świadczyły. Bank oddaje wszystkie wpłacone do niego pieniądze, a Konsument jest zobowiązany oddać bankowi tyle pieniędzy, ile pierwotnie od niego otrzymał – bez odsetek i kosztów. To często z kolei oznacza, że konsument już dawno spłacił, a nawet nadpłacił swój kredyt i teraz to bank ma obowiązek zwrócić konsumentowi nadwyżkę!
Powyższe rozwiązanie zakłada, że umowa kredytu pozostaje ważna, ale umowę należy odczytywać tak, jak gdyby nie zawierała ona klauzuli waloryzacyjnej i ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (tzn. UNWW). Konsument ma zwrócić bankowi tyle, ile faktycznie pobrał z banku w PLN. Wszelkie dalsze zmiany przez bank tabeli kursów kupna i sprzedaży USD nie mają zastosowania! W efekcie kwota kredytu spada. Konsument może żądać wypłacenia nadpłaty kredytu oraz zmniejszenia przyszłych rat kredytu poprzez przeliczenie ich wg kursu z dnia zawarcia umowy oraz zwrotu kwot UNWW.
Powyższe omówione rozwiązania nie znajdują automatycznego zastosowania...
Wymagają one albo polubownego zawarcia dodatkowej umowy z bankiem albo interwencji sądowej w postaci wyroku zmieniającego treść umowy i nakazującego bankowi zapłatę odpowiednich kwot.
Dotychczasowa praktyka wskazuje, że banki nie korzystają z dobrowolnych rozwiązań, co powoduje konieczność składania pozwów...
Bank będzie zobowiązany:
Bank będzie zobowiązany:
CENTRUM POMOCY PRAWNEJ BEWA LEXGROUP SP. Z O.O.
55-011 Siechnice ul. Opolska 4
NIP: 8961562855
REGON: 367006219
Konto: 69 1020 5242 0000 2102 0391 5451
Email: biuro@bewagroup.pl
Tel: +48 721 604 679